Root Esporify Olarak Röportaj Konuğumuz Oldu

Esporify olarak röportajlarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Özgür 'root' Alagül hakkında merak edebileceklerinizi, kendisinin görüşlerini ve tavsiyelerini bu yazımızda toparladık. Kendisine bizi kırmayıp değerli zamanını ayırdığı için çok teşekkür ederiz.
 Root Esporify Olarak Röportaj Konuğumuz Oldu
Okunuyor Root Esporify Olarak Röportaj Konuğumuz Oldu

Root Hakkında

Özgür ‘root’ Alagül’ü tanıtacak olursak 2002-2010 seneleri arasında profesyonel olarak Counter-Strike 1.6 oynadı. ESL’de sunucu olarak Counter-Strike: Global Offensive oyununa ait birçok maç ve turnuva sunumunu yaptı. CSGO oyununun yanı sıra PUBG turnuvalarının da sunumunu yaptı. Kendisi Zula’nın bu yıl süperlig ana sunucusu oldu. Ayrıca TSL’in kurucularından biri. Twitch üzerinde birbirinden eğlenceli yayın ve maç anlatımları, youtube kanalı üzerinden yayınladığı maç özeti ve soru-cevap videoları ile insanların gönlünü kazanmış bir espor tutkunu.

Root kimdir sorusuna verebileceğiniz en güzel yanıtı öğrenebilir miyiz ?

Oyun ve espor dünyasına kendini kaptırmış, önce profesyonel oyuncu olmuş şimdilerin sunucusu analisti ile espor’dan kopamayan biri.

Root nicki nereden geliyor ? Bir hikayesi var mıdır ?

Yazılımcıyım, 10 yıldan fazla süredir sektördeyim ve orda sunucunun en yetkili kullancısı root’tur. Ordan gelen bir nick ile devam etmek istedim.

Yayıncılık hayatına giriş hikayeni anlatır mısın ? (Twitch)

Genel olarak yayınları takip edip bende oyun oynuyordum. Bir süre sonra profesyonel geçmişimi yansıtabileceğim aynı zamanda oyunları da hala istekli olarak oynamam ile birlikte kamera önünde güzel şeyler yapabileceğimi düşündüm ve yayın yapmaya başladım.

Streamer & Youtuber gibi kavramlar birkaç yıldır hayatımızda. Bu kavramların dünyada ve Türkiye’de gelişimi nasıl sence? Ülke olarak ne durumdayız yorumlayabilir misiniz ?

Aslında bu terimlerin karşılığı influencer’ı işaret etmekte. Yani insanların, kendilerinden bir şeyler bulduğu, ortak noktada paylaşımlarını gördüğü, takip ettiği insanlar bunlar. Bu noktada niyet güzel aslında ama ülkemizde maalesef ağırlıklı olarak, drama, kavga, sataşma ve ya popülerlik üzerine gidiyor. O yüzden en çok izlenen birey içerik ve kalite konusunda yetersiz olsa da en çok izlendiği için ilgi görüp takip edilmeye devam ediyor, bu da yüksek geliri işaret etmekte. Yoksa yurt dışında nispeten daha küçük ama dolu dolu çok çeşitli influencerlar var ve hepsinin de kendine has bir kitlesi mevcut. Destek görmeye devam ediyorlar.

Emeğinin karşılığını maddi ve manevi olarak aldığını düşünüyor musun ?

Twitch yayıncılığı konusunda kesinlikle hayır. 4 senelik yayıncı olarak, 50K’dan fazla takipçim olmasına rağmen oran olarak baktığımızda bunun %0.1’i kadar bile abone sahibi olmak ve ya bağış almak mümkün olamadı. Bu ikisi zaten sizin Twitch üzerinden para kazanmanızın yoludur. Manevi olarak ise ben yayın yapmaktan, izlenmekten, chat ile sohbet etmekten ve en önemlisi bilgimi, tecrübemi aktarmaktan keyif alıyorum. Ama maddi olarak verdiklerimin karşılığını alabildiğimi düşünmüyorum.

Sosyal medya platformları için farklı bir proje düşünüyor musun?

Sosyal medyayı genelde paylaşım, hızlı iletişim olarak kullanıyorum. Devamında bana gelen ve ya aklımda olan başka bir proje yok.

Senin izlemekten keyif aldığın yayın veya yayıncılar var mı?

Summit, hatta onun own3d zamanlarından beri takipçisi ve twitch’te 5 yıllık abonesiyim. Bunun dışında yabancılardan yine shroud ve aceu takip ettiğim isimler. Bunlar yüksek seviye oyun yayınları yapıyorlar. Türkiye içerisinde çok küfürlü, sadece video izlenen içeriği boş fazlasıyla yayın olduğu için takip etmiyorum pek diyebiliriz. Ama w0xic, Xantares gibi esporcularımızın yayınları ilgimi çekiyor.

Favori film ve dizinden bahseder misin?

Film konusunda, matrix serisi o dönemlerde de çok etkilendiğim bir film oldu, yaş itibariyle dönemin en bomba filmlerindendi. Belki de yazılım’a kayma sebeplerimden biri o film oldu. Müthiş bir sinema takipçisiyim denemez. Dizi konusunda ise gerçekten çok ilgiliyim. 40-50 dizi serisi var takip ettiğim ve bazıları ya bitti ya halen devam ediyor. Dexter, Chuck, Lost, Friends, Beraking Bad, GOT, HIMYM, Homeland, True Detective, Dark, WestWorld, Peaky Blinders ilk aklıma gelenler, daha da sayarsam yer kalmayacak 😀

Günümüzde yayın sektörüne girmek isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir ?

Günümüzde sıfırdan yayıncı olmak çok zor. Öncelikle maddi olarak uzun süre beklenti içinde olmamanız gerekli. Bu sinirlerinizi bozabilir. O sebeple kafanızın rahat, tamamen kendiniz olduğunuz ve kendinizle aynı kafada izleyicilerinizle bir ortam kuracağınızı düşünmeniz gerekli. Kendiniz olduğunuz sürece, yavaşta olsa takipçileriniz sizi sevenler oluşacaktır. Ama asla bir yatırım tavsiyesi değil, tekrar eklemek isterim 😀

CS:GO Türkiye espor takımlarından favori takımın ve oyuncun hangisi ?

Boca Boston, xfloud

Zula spikerliğine geçmendeki en büyük etken ne oldu ?

FPS oyunları üzerine ciddi bir ilgim var. Profesyonel oyunculuk zamanlarımdan gelen bir tutku belki de. Hem oynuyorum hem sunuyorum. Bu noktada Türkiye’de bugüne kadar destek gören ve izlenen en büyük FPS oyunları olan CS:GO ve PUBG’de en büyük turnuvaları sundum ve sunmaya devam ediyorum. Destek gören, yatırım alan diğer bir oyun olarak Zula’nın bu yıl süperlig ana sunucusu oldum. Bundan sonra ne olacağını bilemem tabi ama Türkiye’deki en büyük FPS maçlarının sunumunda yer alma hedefim, benim bu işi severek ve motive olarak yapmamdaki en büyük etken. Sıradaki? 😀

Spikerlik mesleğine giriş hikayeni anlatır mısın ? İşini seviyor musun ?

Çok iyi hatırlıyorum, Türkiye’de FPS spikerliği yeni yeni başlıyordu. ESL Türkiye’nin “Artık dünyanın en büyük CS:GO maçları Türkçe anlatımla, Türkiye’de hadi başvurun” haberini gördükten sonra, bu işi biri yapacaksa ben yapmalıyım dedim sonra ESL Türkiye ile iletişime geçtim. Kısa bir öngörüşme sonrası başladık ve yıllarca devam ettik. Sonrasında da diğer organizasyonlar ve oyunlar tarafında da tercih edilmeye devam ettim. Kesinlikle severek yapıyorum ve çok ciddi zaman harcayabilmemdeki motivasyonum espor tutkum ve keyifle yapmam.

Yeni spiker olmak isteyen arkadaşlara tavsiyelerin nelerdir ? Başvuru yaparak mı oluyor veya nasıl fark edilebilirler ?

Organizasyonlar zaman zaman başvuru açıyorlar, buralardan ilerleyebilirler. En önemli tavsiyem bunu bir gelir kapısı olarak değil, severek yapılacak bir iş olarak görün. Yani sevmiyorsanız yapmayın. Çünkü bu tutkunuzu, motivasyonunuzu aktaracağınız ve bilginizi paylaşacağınız bir iş dalı.

Değerli zamanınızı bize ayırdığınız için çok teşekkürler. Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı ?

Ben teşekkür ederim. size başarılar dilerim. Esporsuz kalmayın! 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın