Esporify’dan Rocket League Başlayacaklara Rehber

 Esporify’dan Rocket League Başlayacaklara Rehber
Okunuyor Esporify’dan Rocket League Başlayacaklara Rehber

Psyonic, Rocket League’i 2015 yılında piyasaya sürdü. Oyun hemen popülerlik kazandı ve lansmanından bu yana aktif bir oyuncu tabanını korumayı başardı.

Ancak 2019’da Epic, Psyonic’i satın aldı ve yakın zamanda Rocket League’i Epic hesabı olan herkes için ücretsiz olarak güncelledi. Sonuç olarak, piyasaya sürülecek en büyük spor oyunlarından birinin temellerini öğrenmek isteyen heyecan verici bir yeni oyuncu akını var.

Sizler için derlediğimiz ve başlangıç seviyesi bir Rocket League oyuncusu için 1 adım daha öne geçiren bazı şeylerden bahsedeceğiz. Rocket League’in yeni üyesi olanlar için, gol atmaya ve destansı tasarruflara inmeye başlamanıza yardımcı olacak bazı ipuçları ve püf noktaları.

Kameranızı ve Kontrollerinizi Ayarlayın

Oyunu indirdikten sonra, hemen bir maça atlamak ve hemen başlamak cazip gelebilir. Ancak, iyi alışkanlıkları hemen öğrenmeye başladığınızdan emin olmak için ilk maçınıza atlamadan önce ayarlarınızda birkaç değişiklik yapmak daha doğru olacaktır.

Esporify olarak varsayılan kamera ayarlarını kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Kamera varsayılan olarak kullandığınızda arabanın arkasına çok yakın görüş alanı sağlar ve oldukça klostrofobik bir görüş alanına sahiptir. Orijinal kamera ayarlarını korumak, oyunu iyi oynamanızı aktif olarak zorlaştıracaktır. Bunu düzeltmek için görüş alanını genişletebilir ve genel görünürlüğünüzü iyileştirmek için kamerayı biraz geriye doğru hareket ettirebilirsiniz, bu da oyununuz üzerinde önemli bir olumlu etkiye sahip olacaktır.

Esporify olarak sizlere önerdiğimiz kamera ayarları şöyledir;

  • Bakış Açısı : 110
  • Mesafe : 270
  • Yükseklik : 100
  • Açı : -5.00
  • Sertlik : .45
  • Kendi Etrafında Dönme : 4,50

Ayrıca, erkenden ayarlamak isteyeceğiniz bazı denetleyici bağlantıları da vardır. Varsayılan olarak air roll düğmesi, Xbox denetleyicilerindeki X düğmesine veya PlayStation denetleyicilerindeki Kare düğmesine bağlıdır. Havalı rulo, arabanızın havadaki açısını ve yönünü ayarlamanıza olanak tanır ve değerli bir araçtır. Hava rulosu X veya Kare tuşuna bağlıyken, varsayılan güçlendirme düğmesi doğrudan hava rulosu girişinin karşısında olduğundan, aynı anda hem hava rulosu hem de hızlandırma zor olacaktır. 

Hava yuvarlama düğmesini L1 veya R1’e hareket ettirerek, havadayken aynı anda hava yuvarlama ve hızlandırma yapabileceksiniz. Bu da havadaki kontrolünüzü artıracaktır. Bir aceminin patlamaya ve hedefe muhteşem hava atışları yapmaya hazır olması biraz zaman alabilir, ancak bunu erken ayarlamak, mümkün olan en kısa sürede en iyi kas hafızasını oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca, X düğmesiyle eşlenen güç kaydırma seçeneğinizi hava rulonuzla aynı düğmeye taşımak da iyi bir fikirdir. Güç sürgüsü, kaymanıza ve böylece köşeleri daha keskin bir şekilde almanıza izin verir. Yeniden bağlayarak, yerdeyken aynı anda kaydırmayı artırabilecek ve güçlendirebileceksiniz. Bu durumsal olarak sahip olmak için yararlı bir seçenektir.

Temel Hareketi Anlamak

Rocket League, herhangi bir sürüş oyununda en tatmin edici hareket mekaniklerinden bazılarına sahiptir. İlk birkaç düzine oyununuz boyunca zıplama, dönme, güçlendirme ve kaçma konusunda ustalaşmaya başlayacaksınız. Bunları kontrol etmek ilk başta zor gelse de, zamanla ve pratikle kendinizi sahada dolaşırken, topu sürerken, çılgın duvar şutları çekerken veya saçma sapan hareketlerden tasarrufları ter dökmeden bulacaksınız.

Sıyrılma, havada zıplayarak ve ardından herhangi bir yöne iterek tekrar zıplayarak başarılabilir. İleri, geri, çapraz ve yana doğru kaçabilirsiniz. Çeşitli atlatmaların birçok kullanımı vardır. Kaçmayı, aynı yönde birden çok kez kaçarak hız ve momentum oluşturmak için kullanabilirsiniz. Sıyrılma, topa ateş etmek ve savunma tasarruflarını çekmek için kullanılabilir. Oyundaki diğer hareket öğeleriyle birleştirildiğinde kaçmak, arabanızı kontrol etmek için incelikli ve hesaplanmış yollar sağlar.

Hareket analog çubuğunuzu herhangi bir yöne itmeden iki kez zıplarsanız, kaçma yerine çift zıplarsınız. Bunlar, erken oyunda topa yerden kalkarken vurmak veya hedefinizi savunmak için kullanışlıdır. Rocket League’in mekaniklerinde ustalaşmaya başladığınızda , çift zıplamalar büyük hava oyunları için bir fırlatma rampasına dönüşür. Havadayken, arabanızın yönünü kontrol etmek için hava rulo anahtarınızı tutabilirsiniz. Nihayetinde nasıl hava atılacağını öğrendiğinizde, havadaki bu kontrol, havadan çekimlerde ustalaşmanıza yardımcı olacaktır.

Güç kaydırıcınızı erkenden nasıl kullanacağınızı öğrenmek de harika bir fikirdir. Güç kaydırakları, topa vurmaya çalışırken daha hızlı dönmenize veya konumunuzda küçük ayarlamalar yapmanıza yardımcı olabilir. Güç sürgüsünü kullanmak için, çevirirken güç sürgüsü girişini basitçe tutun.

Bu bölümde anlattıklarımız hareketin temellerini kapsar. Rocket League’deki tüm hareketler, bu girdilerin çeşitli kombinasyonlarından oluşur.

Artışı Yönetmeyi Öğrenmek

Boost yönetimi, yeni oyuncuların ustalaşması için önemli bir beceridir.

Her köşede büyük tam destek pedleri ve alanın her iki tarafında orta saha işareti ve alanın merkezinde daha küçük destek pedleri bulunan takviye pedleri harita boyunca mevcuttur. Pek çok yeni oyuncu için, desteğe aşırı vurgu yapmak ve onu koltuk değneği olarak kullanmak kolaydır.

Yeni oyuncular, genellikle sahada tek bir hamle ile tüm güçlerini yakarken bulunabilir. Daha gelişmiş bir oyuncu, güçlendiricilerini ne zaman kullanmaları gerektiğini ve ne zaman kurtarabileceklerini bilir. Takviye mekanizmasına aşırı güven, klasik bir başlangıç ​​hatasıdır.

İdeal olarak, desteğinizi nasıl yöneteceğinizi öğrenmek istersiniz, böylece ihtiyaç duyduğunuzda bir fikriniz olur. Tam hızlanmanız gereken tek zaman, topla oynamak için hızlı bir şekilde hızlanmanız, hava manevrası yapmanız veya onu korumak için hedefinize geri dönmenizdir. Çoğu durumda, hızınızı yükseltmek için yalnızca küçük bir miktar destek kullanılması gerekir. Ayrıca, basılı tutmak yerine artırma düğmesine hızlıca dokunarak da güçlendirmeyi yumuşatabilirsiniz. Bu yöntem bol miktarda güçlendirme ile yanmadan hızlanmanın çok daha verimli bir yolu olabilir.

Genel bir kural olarak, gerekmedikçe güçlendirme kullanmayın. İvme kazanmak ve gücünüzü kaydetmek için zıplama ve kaçma gibi diğer hareket özelliklerinize güvenmeyi öğrenin. Güçlenmek yerine ağınızı korumaya öncelik vermeyi unutmayın. Üst düzey oyuncular bile genellikle ağlarını hedefe açık bırakmak için destek pedi alma hatasını yapar. Bu hatayı yapmayın.

Topa Nasıl Vurulacağını Öğrenmek

İlk birkaç düzine maçınızda, Rocket League’in en zor kısmı aslında topa vurmak olacak. Cesaretiniz kırılmasın, çabuk gelişeceksiniz. Topa tutarlı bir şekilde vurabileceğiniz noktaya hareket ve momentum aşılamaya başladığınızda, top kontrolü söz konusu olduğunda düşünmeye başlamak için bir dizi teknik vardır.

Vuruş söz konusu olduğunda en basit ayrımlardan biri, arabanız havadayken veya yerdeyken topa vurmanızdır. Tekerlekleriniz yerdeyken topa çarparsanız, arabanızın vuruş kutusunun şekli nedeniyle top havaya fırlayacaktır. Örneğin, kaleye yapılan bir şut sırasında topun yerde kalmasını istiyorsanız, topa vurmadan veya topa kaçmadan hemen önce havaya zıplamak istersiniz. Topu orta veya üst kısmından vurarak, topu ileri doğru iter ancak yukarı doğru itmezsiniz. Bu küçük manevra, genellikle topa kaleye vurmakla kaleye vurmak arasındaki farktır.

Açıkçası öğrenilecek çok daha çarpıcı teknikler var, ancak topla nasıl başa çıkılacağını öğrenmek deneme veya yanılmadır. Topu kontrol etme becerilerinizi hızlı bir şekilde geliştirmek istiyorsanız, en iyi tavsiye sadece sizinle ve bir topla ücretsiz bir oyun alıştırma maçına gitmektir. Bir süre topa vur ve fiziğe alış. Kontrolünüzü gerçekten artırmak istiyorsanız, oyunda vuruşlarınızı, hava yeteneklerinizi ve kaleci yeteneklerinizi test edecek bir sürü harika eğitim haritası var. Her eğitim modunun acemiden ileri düzeye değişen farklı seviyeleri vardır.

Oyunun fiziği hakkında bir fikir edinmeye devam ederken, sonunda topa havaya nasıl vuracağınızı, topu arabanızın üzerine nasıl süreceğinizi ve çok daha fazlasını öğreneceksiniz.

Rotasyonların Nasıl Çalıştığını Öğrenmek

Artık temel hareket mekanizmalarını öğrendiğinize göre, temel takım stratejisi hakkında düşünmeye başlama zamanı. Birçok oyuncunun oynamaya ilk başladıklarında bir oyun planı yoktur. Yeni oyuncular genellikle, sahadaki konumlarına ya da takım arkadaşlarının ne yaptığına çok az önem vererek ya da hiç umursamadan sürekli olarak topun peşinden gittikleri yer olan “top kovalamaya” girerler. Bu davranış takımınız ve galibiyet / mağlubiyet siciliniz için belirleyen bir faktördür.

Rocket League’deki en popüler çalma listesi ikiye ikidir. Bu mod, hem savunmak hem de saldırmak için bir takım arkadaşınızla birlikte çalışmanızı gerektirir. Hem üçe karşı üç hem de ikiye karşı ikide, doğru temel strateji aynıdır. Bir takım üyesi oyun yapmak için topun peşinden gidecek, diğeri ise arkalarında saldırıya veya geri çekilmeye hazır bir savunma bölgesi kuracak. Saldıran üye ivmesini kaybettiğinde veya sağlam bir pas oluşturduğunda, takım arkadaşının arkasına dönmeli ve takım arkadaşlarının hücuma geçmesine izin vermelidir.

Bu rotasyon sistemi, doğru bir şekilde uygulandığında, oyuncuların bir rakibe karşı tutarlı, güvenilir bir saldırı baskısı uygulamasına olanak tanır ve aynı zamanda, itme bozulursa savunmaya yanıt vermeye hazır bir oyuncu olmasını sağlar. Çoğu gol, bir takım diğer takımın rotasyonunu bozabildiği için atılır. Bu sistemi nasıl uygulayacağınızı öğrenmek, sıralamalarda yükselmek ve iyi bir takım arkadaşı olmak için çok önemlidir.

Hangi Arabayı Seçmeliyim?

Rocket League’de çok sayıda oynanabilir araç var. Her birinin biraz farklı bir isabet kutusu olmasına rağmen, teknik olarak “en iyi araba” yoktur.

Üst düzey oyuncular ve profesyoneller arasında en yaygın ve popüler araba aslında varsayılan Octane’dir. Hem yer çekimleri hem de havadan çekimler için çalışan güzel ve dengeli bir hitbox’a sahiptir. Ancak Scarab gibi birkaç kötü seçeneğin dışında, herhangi bir araba işe yarayabilir.

Rocket League – Octane

Batmobile gibi diğerleri uzun düz bir şekle sahipken, bazı arabaların daha kutulu şekilleri vardır. Bu benzersiz şekiller, farklı teknikler için iyidir. Daha uzun, daha düz araba gövdeleri havada iyidir, gol savunmasında iyidir ve topu “fiske atma” konusunda oldukça iyidir. Burada topu arabanızın tepesine konumlandırırsınız ve ardından topu fırlatmak için ileri atlatırsınız. Boxier arabaları ise daha büyük, daha düz bir cepheye sahip oldukları için topa daha öngörülebilir bir doğrudan vuruş sunuyor. Oktan gibi bir şey bu iki şeklin arasına düşer ve genellikle her şeyde iyidir ancak hiçbir şeyde harika değildir.

Sonuçta, hangi arabayı seçeceğiniz kişisel tercihinize bir nevi tecrübenize bağlı. Bu yüzden birkaç farklı araba deneyin ve size neyin iyi hissettirdiğini görün.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın