EA’nin Başarılı Yönetmeni Sitrin’in Yeni E-Spor Stratejisi

 EA’nin Başarılı Yönetmeni Sitrin’in Yeni E-Spor Stratejisi
Okunuyor EA’nin Başarılı Yönetmeni Sitrin’in Yeni E-Spor Stratejisi

İşte EA (Electronic Arts) Şirketinin e-spor alanındaki yeni vizyonunu sizler için tüm detaylarıyla açıkladık.

Geleneksel spor dünyası için salgın neredeyse her şeyi değiştirdi. Sadece birkaç ülke tribünlerde taraftarlarla oynayabildi, NBA, NHL ve MLB, oyuncuların tekrar oynamasını sağlamak için balon sistemlerini benimsemek zorunda kaldı. Amerika’daki profesyonel meslektaşına rakip olan üniversite futbolunda, en büyük konferanslardan ikisi sonbaharda oynamayacaklarına karar verdi. Futbol dünyasının geri kalanı ilerliyor ama belirsizlik hala bir Kasım sabahındaki donmuş çiy gibi duruyor. 

Buna karşılık, espor oynamak için çok fazla lojistik (veya etik kaygı) ile uğraşmak zorunda kalmadı. Çevrimiçi olan yarışmalar kesinlikle ideal bir durum değil (ve Call of Duty League Şampiyonlar sırasında olası dezavantajları vurguladı) ancak yarışmalar ve programlar büyük ölçüde ilerlemeyi başardı. Bu yaz, on yıldır ilk kez Valve’den The International’ı görmedi, ancak çeşitli bölgesel liglerden League of Legends Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazanan takımlara sahipti. 

Ancak, geleneksel spor dünyasıyla en temiz şekilde örtüşen e-spor alt bölümü olan spor simülasyonları, pandeminin ardından yeni yarışmaların ortaya çıktığını gördü. NBA oyuncuları NBA 2K oynuyor, FIFA oyuncuları futbol yıldızlarıyla sopaları kapıyor, hatta tüm zamanların en iyi hokey oyuncusu Wayne Gretzky, 59 yaşında sadaka için NHL 20 oynadı. EA’nın SVP’si ve GM’si Todd Sitrin için Oyun Eğlencesi Bölümü, COVID yalnızca grubun belirtilen misyonunu hızlandırdı.

EA Fifa 20 oyununda FUT20 Turnuvasını kazanan Fnatic Tekkz.

Sitrin’in Vizyonu ve Esporify’a Verdiği Detaylar

Sitrin, Esporify’a “Stratejimiz COVID yüzünden önemli ölçüde değişmedi, değişen şey zamanlamamızdı” dedi. “Beş yıl önce bu bölümü kurduğumuzda, dünyanın geri kalanı ona e-spor diyordu, biz buna rekabetçi oyun adı vermek için bilinçli bir karar verdik. Espor tanımımız daha geniş, biz gerçekten rekabet etrafında eğlenceyle ilgileniyoruz. “

Eğlence, her e-spor etkinliğinin ve bu konudaki her video oyununun temel teklifi olsa da, Sitrin’in başarılı olacağına inandığı şey, kimin kazanıp kaybettiğine daha çok, insanların izlemek isteyeceği benzersiz rekabet yapıları oluşturmaya odaklanmaktır. 

Sitrin, “COVID çarptığında, bazı yardım etkinlikleri oluşturmaya başladık” dedi. “FIFA Stay and Play Cup’ı oluşturduk, daha fazla ağırlık vermek için ünlüleri getirdik. O olaya tepkiyi görünce ampuller söndü. Yarışmalarımızda ünlülerden daha fazla yararlanmaya karar verdik.”

Video oyunu geliştiricileri salgın sırasında hızla hayır kurumlarına yöneldi. Riot Games, League of Legends kostümlerini sattı, Activision Blizzard, hastalıkla savaşmayı amaçlayan bir ilacın finansmanını destekledi ve Ubisoft, Codemasters ile bir yardım akışı düzenledi. Spor simülasyonu tarafında, Take-Two Interactive, NBA 2K’da yardım için rekabet etmek üzere NBA oyuncularını bir araya getirdi. EA, üç büyük spor simülasyon ünvanının her birinde de aynısını yaptı: Madden, FIFA 20 ve NHL 20.

Ünlülerin başarısı artık EA’nın geleceğe yönelik karar vermesine rehberlik ediyor. Kısa süre önce Madden yarışmaları için yeni bir format duyurdu ve bazı pandemi yarışmalarını başarılı kılan ünlü yönünü getirdi. 

Sonbaharda, Los Angeles Chargers yıldız güvenliği Derwin James, Madden yarışmalarında kendisine meydan okumak isteyen ünlülerin geniş bir listesini alacak. “Derwin James vs. The World”, Derwin’in yıl sonunda Madden Club Championship galibinde gerçek bir profesyonel oyuncuyla karşılaşmadan önce futbol sahasının her yerinden genç ünlüleri seçtiğini görecek.

“Espor dışı rekabet ortamına baktığınızda pek çok rekabetçi format var,” diye devam etti Sitrin. “The Great British Bake-Off, American Idol, Survivor, The Amazing Race gibi şeylere bakıyorsunuz. Rekabet yaratmanın birçok başka yolu var ve bunları daha da fazla keşfedeceğimizi göreceksiniz.”

Hiç şüphe yok ki, bu şovlar kendi yöntemleriyle başarılı, ancak bu rekabetçi formatlar zorunluluktan yaratıldı. Fırıncılıkta çetele yok, amatör bir şarkıcı tarafından kırılacak dünya rekoru yok.

Spor dünyasının büyük çoğunluğu, farklı olduğundan daha benzer bir format kullanıyor. Esporda bile, değişimlerin hızla gerçekleştiği ve rekabetçi formatların sıklıkla değiştiği bazı denenmiş ve doğru yöntemler var. EA için artık ana odak noktası eğlence.

EA, Madden, NHL ve FIFA için çok çeşitli farklı rekabet formatlarını denedi, ancak şimdi zaman onları Madden oyuncularının NFL oyuncularının katıldığı ve diğerlerinin de meydan okuduğu Madden Bus ile ülke çapında seyahat ettiği son on yıla götürdü.

“Madden Nation” iptal edilmeden önce 2005-08 arasında ESPN’de dört sezon yayınladı.” Derwin James Vs. NFL oyuncuları ile profesyonel Madden oyuncularını bir araya getiren bir başka yeni yayın olan The World ”ve” King of the Hill”, EA, ünlülere dayalı TV yayın oyun yarışmalarına odaklanarak” Madden Nation “köklerine geri dönüyor.

Esporify olarak EA’nin başarılı yönetmeni olan Sitrin’in bize özel olarak röportaj vermesinden dolayı teşekkür ediyoruz. İzleyeceği vizyonu destekliyoruz. E-spor piyasası için daha hayırlı ve daha eğlenceli polikitalar sergileyeceğini umuyoruz. Ünlü oyuncuları kendi turnuvalarına katarak rekabetten daha çok eğlenceye odaklı olacak organizasyonlarını heyecanla bekliyoruz.

Esporify olarak sizlere tüm detayları verdik. Fikirlerinizi çekinmeden yorumlar kısmından belirtebilirsiniz. Hakkımızda sayfamızda yer alan sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın!

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın