CSGO Ve TF2 Kaynak Kodları Sızdırıldı, Sorun Ciddi Boyutlarda ! [Düzenlendi]

Counter Strike Global Offensive ve Team Fortress 2 oyunlarına ait kaynak kodlarının sızdırıldığı oyunseverlere bildirildi. Gerçekten sıkıntı çıkartabilecek olan bu gelişmeyle ilgili detaylı bilgiye gelin birlikte göz atalım.
 CSGO Ve TF2 Kaynak Kodları Sızdırıldı, Sorun Ciddi Boyutlarda ! [Düzenlendi]
Okunuyor CSGO Ve TF2 Kaynak Kodları Sızdırıldı, Sorun Ciddi Boyutlarda ! [Düzenlendi]

GÜNCELLEME 4/23/2020: Valve, sızdırılan kaynak kodunun mevcut Counter-Strike yapılarındaki oyuncular için bir sorun teşkil etmeyeceğini resmi twitter hesabı üzerinden belirtti.

Olayın nasıl geliştiğini ve hikayesini aşağıda bulabilirsiniz.

Team Fortress 2 ve Counter-Strike Global Offensive oyunları için kaynak kodlarının bugün oyunculara sızdırıldığı bildirildi, bu da oyuncu güvenliğinin risk altında olabileceğine dair korkular yarattı.

Sızıntı kaynağı şu anda kesin değil, ancak SteamDB’ye göre kod 2017-18’den kalma ve daha önce kaynak motor lisans sahiplerinin kullanımına sunuldu.

Valve News Network’den Tyler McVicker bir Twitch yayınında kodun ilk olarak 2018’de “Kaynak motoru geliştirme topluluğunun bir üyesinden” geldiğini iddia etti. McVicker’a göre, Kaynak Motoru modifikasyon ekibi Lever Softworks üyeleri, sızıntıyı “bildirmek” için adımlar attı. Valve’i uyardı ancak cevap alamadı. Bugün kodu sızdıran kişi yakın zamanda grupla ilişkisi kesilen hoşnutsuz eski bir Lever üyesi olduğunu söyledi.

Valve News Network adlı, Valve’ın içinden bilgiler vermesiyle meşhur Youtube kanalının sahibi Tyler Mcvicker’ın “Lever Softworks” adlı bir oyun geliştirme grubu var. Bu grubun kuruluş amacı Valve’ın geliştirmeye başlayıp da terk ettiği oyunları sıfırdan tekrar yaratmak. Şu anda biraz daha bağımsız olmaya doğru ilerlese de ana projesi yine Valve’ın başlayıp terk ettiği “f-stop” adlı bir proje.

Bu projede çalışan bir kişi, yıllardır sorun çıkarmasıyla bilinmesine rağmen işten çıkarılmamış. 21 Nisan 2020’de (bu olaydan bir gün önce) bu grupla ilişiğinin kesilmesi sonucu bütün kozlarını oynayıp iyice aklını kaçırıp bir internet sitesinde oyunların derlenebilir kaynak kodlarını, Tyler MCvicker’ın bazı özel konuşmalarıyla beraber paylaşıyor. (Özel konuşmalarının birinin valve çalışanı ile olduğu iddia ediliyor). Buradaki amacın sızıntıya Tyler MCvicker’ın sebep olduğu yanılgısının uyandırılmak istenmesi olduğu düşünülüyor.

McVicker, “Bu kaynak kodunu sızdırmadım ve aslında hiç kullanmadım.” cümlelerini kullandı. “Bunun farkındaydım ve sızıntının uyarı işaretleri çok açıktı. 2018’in sonlarında bir süre bu kodlar sızdı. Sızdıktan sonra Lever Softworks’e ait Discord sunucusunda kaynak motoru geliştiricileri grubum, sızıntıyı, neler içerdiğini ve bu kodların kitlelere ulaşmasının nasıl önüne geçilebileceğini tartışıyordu.

Sızıntı kaynağının etrafında hala bazı belirsizlikler var ancak daha acil olan sorun, kaynak kodunda,kötü niyetli programcıların TF2 ve CS’nin güvenliğini tehlikeye atmak için kullanabileceği, bu TF2 alt dizin dizisinde belirtilen, uzaktan kod yürütme hatalarının bildirildiği bildirildi. Uzaktan kod yürütmeyi açıklayacak olursak: Başka birinin bilgisayarının uzaktan kod veya komut yürütmesini sağlama yeteneği.

Bu, Source kaynak motoruna sahip olan oyunlarda bulunan ilk hata değil. 2017 yılında TF2, CS: GO, Portal 2 ve diğerlerinin yalnızca bir düşmana ateş ederek tetiklenebilecek açıklara açık bıraktığı bir “arabellek taşması güvenlik açığı” keşfedildi. Ancak bu durumda hata, Valve’ı bilgilendiren ve daha sonra hata giderildikten sonra halka duyuran bir güvenlik araştırma şirketi tarafından bulundu. Mevcut sızıntı, Valve’ın bunları düzeltme şansı olmadan yeni sorunları ortaya çıkarabilir.

McVicker, videosunda Valve’in yasal ekibine sahip olduğu tüm bilgileri sağladığını söylüyor. Valve de bu konuda açıklama yaparak kullanıcıların gönüllerine su serpti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın